null

 
 
 
Úvod > Blog > Slobodný, bez záväzkov
 

Slobodný, bez záväzkov

Industriálny štýl je pomerne mladý ale veľmi vyhranený trend obľúbený najmä v umeleckých a intelektuálnych kruhoch. Úzko súvisí s typickým mestským prostredím a jeho rýchlym rozvojom. Prirodzene sa začal rozvíjať premenou starých industriálnych budov na neštandardné obytné priestory.

Hlavnou inšpiráciou industriálneho štýlu sú dejiny samotnej budovy a jej architektonický rukopis. Podstatou samotnej premeny je vytvoriť funkčný a účelný obytný priestor popri zachovaní väčšiny typických industriálnych prvkov v interiéri aj exteriéri budovy. V ostatných rokoch sa s ním stále častejšie stretávame v kaviarňach či reštauráciach ale je vhodný aj na zariaďovanie bytov? Určite áno ale v každom prípade sa do tohoto nekonvenčného štýlu musíte najskôr zamilovať a nepovažovať ho len za módnu vychytávku.

Názor ako pravidlo
Zariaďovanie v industriálnom štýle nie je viazané žiadnymi obmedzujúcimi pravidlami. Postačí ak sa nechávame viesť samotným interiérom a vlastným vkusom. V pôvodných interiéroch si môžeme vybrať niekoľko zaujímavých prvkov, ktoré budú určujúce pre konečnú atmosféru. Typickými prvkami sú pôvodné tehlové steny, výrazné stropné preklady alebo originálne pôvodné okná či ich repliky ale zachovať sa oplatí aj osobité i keď už často nefunkčné prvky ako sú staré rozvody alebo rôzne pozostatky továrenskej činnosti napr. staré kladky, výklenky, murované prvky či osvetľovacie rampy a pod.

Farby a materiály
Obvyklá farebná škála by sa mohla zdať na prvý pohľad pomerne obmedzená. Farby sú v tomto prípade predurčené typickými, väčšinou prírodnými materiálmi. Dominuje čierna a hnedá. Kov s tmavou povrchovou úpravou, drevo a koža v ich prirodzených odtieňoch. Biela, najmä v rôznych patinovaných prevedeniach. Tehlová, typická pre murované steny. Vítaným kontrastom sú kovové odtiene od polomatných sivých odtieňov typických pre pozinkovaný plech až po vyzývavý lesk pochrómovaných alebo poniklovaných kovových doplnkov. Vítané sú aj zlaté či bronzové odtiene. Pestré farby dostali v tomto prípade dôležitú úlohu výrazných akcentov. Výborne sa uplatnia na kobercoch či v bytovom textile. Vyhýbajte sa neónový a krikľavým farbám. To čo interiér zdanlivo stráca na na farebnosti plnohodnotne nahradia výrazné textúry a štruktúry rôznych povrchov, ktoré sú pre industriálny interiér typické.

Ako na doplnky
Typický industriálny interiér by mal pôsobiť viac-menej jednoducho až stroho. Preplniť ho najrozličnejšími doplnkami akože v industriálnom štýle by mohlo vyznieť viac kontraproduktívne ako štýlovo. Oveľa viac sa oplatí typické industriálne prvky pretaviť do bežných spotrebných predmetov. Ako výrazne dominantný prvok sa vždy presadia svietidlá. Nebojte sa veľkých masívnych lámp, siahnite výhradne po kovových. Poniklované lampy s vysokým leskom ostro kontrastujú s hrubou štruktúrou stien a stropov. Tmavé patinované lampy korešpondujú s vintage charakterom interiéru. V menších interiéroch môžeme veľké kovové lampy nahradiť menšími a jemnejšími svietidlami kombinovanými so sklom. Pre potrebný efekt sa však oplatí použiť viac menších kusov, napr. tri vedľa seba a pod. Buďte dôsledný a nezabudnite na originálne žiarovky alebo ich imitácie. Určite sa oplatí siahnuť po masívnych nástenných hodinách, zrkadle s výrazným masívnym rámom či klasickom vešiaku na kabáty.