null

 
 
 
Úvod > Blog > Tradičný heraldický symbol 'Fleur-de-lis'
 

.

Dôležité upozornenie

Vzhľadom na mimoriadne opatrenia bude predajňa Tintinhal od 16.3.2020 zatvorená.

 

 Všetky internetové objednávky vybavujeme v nezmenenom režime.

 
 

Tradičný heraldický symbol 'Fleur-de-lis'

Pojem fleur-de-lis obletel svet svetelnou rýchlosťou od jeho vzniku, no ako samotný symbol nám utkvel v našich pamätiach najviac. Známy štylizovaný kvet ľalie skrýva v sebe viac ako sa na prvý pohľad môže zdať.

fleur de lis

Kúsok histórie

Fleur-de-lis bol od už od staroveku znamením čistoty a nevinnosti, čo bolo ihneď prebraté aj do heraldiky. Spolu s krížom, orlicou a levom sú najčastejšie používanými motívmi. 

Symbol bol sporadicky používaný v babylonskej, indickej, egyptskej či románskej architektúre, no je najčastejšie spájaný s francúzskym kráľovstvom. Legenda hovorí, že Boží posol zniesol z neba Panne Márii zlatú ľaliu počas korunovania francúzskeho kráľa Clovisa I. V 12. storočí kráľ Ľudovít VII., ako prvý francúzsky vládca, aplikoval štylizovanú ľaliu na svoj ochranný štít. Postupne sa dostáva do iných kútov sveta, napríklad po kolonizácii ‘novej Ameriky’ sa objaví na vlajke štátu Quebec.

 

Všadeprítomný

Je veľká pravdeodobnosť, že si pri prezretí tohto ornamentu poviete: ‘to odniekiaľ poznám!’ Máte pravdu. Fleur-de-lis sa nachádza všade, kde si len viete predstaviť. Ak sa pozriete bližšie, nájdete ho ako populárny výber úpravy na vankúšoch či lampách. Vznikajú kolekcie porcelánových alebo klasických obedových súprav, ktoré pripomínajú dizajny sýrskych váz Albarello. Možno Vám unikli aj ako ornamentálne detaily na rôznych doplnok do bytu - hodinách, stojanoch na víno alebo ako šikovné závažie na obrusy počas záhradných oslavách. Tu sa pri imaginácii medze určite nekladú.

ornament fleur de lis

 

S akcentom provensálskeho štýlu

Dôkladne spracované mahagónové drevo, svetlé farby s dôrazom na tlmenosť, jemné a detailné patinovanie a tradičný dizajn. Spolu s ornamentálnym motívom ako fleur-de-lis, geometrickými vzormi alebo ručným maľovaním sa rovnajú dokonalej súhre tradičného štýlu inšpirovaného južnými regiónmi už mnohokrát spomínaného Francúzska.

 

Stačí tak málo

K elegancii v štýle a lá Provensálsko vo Vašom interiéri chýba len trocha. Spojte jedinečný francúzsky vidiek a reliéfne zdobenie či ornamenty a získa si pozornosť nejedného hosťa. Jemné oblé tvary doplnené o výrazné prvky na nábytku ulahodia a spríjemnie celú atmosféru obydlia. Inšpirujte sa našimi kolekciami masívnych nábytkov, ako napríklad Provensálsky nábytok Paris, vyberte si z ponuky Vidieckeho nábytku Amsterdam alebo nazrite do dvoch výnimočných sérii La Maison White alebo La Maison New Beige